Špaček obecný (Sturnus vulgaris) je známý pěvec z čeledi špačkovitých. Dorůstá 19 - 22 cm, rozpětí křídel má 37-42 cm a váží 60 - 90 g. Má leskle černé peří, které ve svatebním šatě získává modravý nebo zelenavý odstín. Přes zimu má na břiše husté bílé skvrnění, nohy má růžové, špičatý zobák přes léto je žlutý, v zimě černý. Mladí ptáci jsou šedohnědí. Je to hlučný pták, vydávající širokou paletu zvuků. Žije v Evropě a západní Asii. Naše populace na zimu odlétá na Pyrenejský poloostrov a do severní Afriky. Preferuje městské a předměstské oblasti, žije však také v otevřených lesích, na travnatých plochách, v sadech a zahradách. Mimo hnízdní období je společenský a žije v hejnech. Je to všežravec, požírá hmyz, plody, semena i nektar. Klade 4 - 5 modře i bíle zbarvených vajec, sedí oba rodiče. Mladí ptáci se líhnou po 13 dnech, v hnízdě zůstávají 3 týdny a i další 2 týdny je rodiče krmí.
Střevlík fialový (Carabus violaceus) je brouk velký 22 - 35 mm, zbarvení má černé až černomodré. Okraje krovek a štítu má černofialové, modré, zelené nebo purpurové. Je to eurosibiřský druh vyskytující se ve velké části Evropy. V ČR je hojný po celém území od nížin do hor. Žije v lesích, na pastvinách, na loukách a zahradách, je to dravec - loví za soumraku a po setmění jiný hmyz a také se někdy živí mršinami. Páří se na jaře, larvy se líhnou začátkem léta. Zimuje od září do dubna v strouchnivělém dřevě, pod kameny apod. Nám vždycky na jaře leze dveřmi z terasy do ložnice a v noci dělá hrozný rámus, jak pobíhá a hledá kudy by utekl. Je to krásný velký brouk.
Čedič (bazalt) je tmavá výlevná vyvřelá hornina. Odlučnost čediče je obvykle sloupcovitá (př. Panenská skála). Zrnitost je jemná, barva šedočerná až černá. Zvětralý čedič má barvu spíš šedou. Čedič tvoří z velké části zemskou kůru. Je to nejhojnější magmatická hornina zemského povrchu. Tvoří část dna oceánů i plošinové kontinentální bazalty. taví se při teplotách kolem 1300 st.C, je odolný proti obrusu a chemickým látkám. V ČR je čedič zpracováván tavením ve Staré Vodě u Mariánských Lázní. Slévárny čediče produkují např. dlažby, žlaby nebo třeba otěruvzdorné potrubí. Čedičová tavenina se také dá rozvláknit, vznikají tak vysoce pevná a ohebná vlákna, která předčí vlákna skleněná a azbestová. Dále se štěrk používá na kamenivo a štěrk do betonů apod. Také v Merbolticích narazážíme na tuto horninu na každém kroku. Rezervace Kamenná hůra je tvořena čedičem.
návštěvníků stránky | |
---|---|
celkem | 250 103 |